KONSULTĀCIJU CENTRS
par Med-Integro projektu

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA PAR ĀRVALSTĪS IEGŪTĀS PROFESIONĀLĀS KVALIFIKĀCIJAS ATZĪŠANU VESELĪBAS NOZARĒ LATVIJĀ

Veselības speciālists ir Latvijā reglamentēta profesija, t.i., tai nepieciešama speciālo zināšanu apgūšana un apliecība (valsts likumdošanā noteikto kvalifikācijas prasību izpilde).


Process par diploma atzīšanu tiek reglamēts pēc EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVAS 2005/36/EK (2005.gada 7.septembris) par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu. Ar likumu var iepazīties, ejot uz saiti.

KAS IR NEPIECIEŠAMS ĀRVALSTU MEDICĪNAS PROFESIONAĻU NODARBINĀTĪBAI LATVIJĀ

DIPLOMA ATZĪŠANA
Veselības inspekcija izsniedz profesionālās kvalifikācijas atzīšanas apliecības māsas (vispārējās aprūpes māsas), māsas palīga, zobārsta asistenta reglamentētā profesijā, kā arī māsas (vispārējās aprūpes māsas) specializācijās (pamatspecialitātēs).
DETAĻAS
LATVIEŠU VALODAS APMĀCĪBAS
DETAĻAS
NODARBINĀTĪBA BĒĢIEM
Iespēja nodarbināt ārvalstu medicīnas speciālistus ar "pagaidu aizsardzības" statusu Latvijas teritorijā.
DETAĻAS
KVALIFIĀCIJAS ATZĪŠANAS PIEPRASĪŠANA
Lai atzītu ārvalstīs iegūto profesionālo kvalifikāciju Latvijā, personai sākotnēji jāvēršas informācijas institūcijā - Akadēmiskās informācijas centrā (www.aic.lv)
DETAĻAS
KVALIFIKĀCIJAS ATZĪŠANAS SAŅEMŠANA
Ja profesionālā kvalifikācija tiek atzīta par atbilstošu Latvijas Republikā, Veselības inspekcija izsniedz profesionālās kvalifikācijas atzīšanas apliecību.
DETAĻAS
NODARBINĀTĪBA
Darba devēja meklēšana un darba līguma slēgšana.
DETAĻAS
UZTURĒŠANĀS ATĻAUJA
Uzturēšanās atļauja nepieciešama, ja ārzemnieks vēlas uzturēties Latvijas Republikā ilgāk par 90 dienām pusgada laikā, skaitot no pirmās ieceļošanas dienas.
DETAĻAS
ĀRSTNIECĪBAS UN ATBALSTA PERSONU REĢISTRS
Informāciju par reģistrācijas procesu ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā lasīt vairāk:
DETAĻAS
PAREDZĒTIE IZDEVUMI
DETAĻAS

DIPLOMA ATZĪŠANA

Veselības inspekcija izsniedz profesionālās kvalifikācijas atzīšanas apliecības māsas (vispārējās aprūpes māsas), māsas palīga, zobārsta asistenta reglamentētā profesijā, kā arī māsas (vispārējās aprūpes māsas) specializācijās (pamatspecialitātēs). Lai atzītu ārvalstīs iegūto profesionālo kvalifikāciju Latvijā, personai sākotnēji jāvēršas informācijas institūcijā - Akadēmiskās informācijas centrā (www.aic.lv) (turpmāk – AIC). AIC tiek salīdzināti personas iesniegtie izglītības un profesionālās kvalifikācijas dokumenti un praktiskās apmācības ilgums ar Latvijas Republikā noteiktajām prasībām profesionālās kvalifikācijas iegūšanai attiecīgajā reglamentētajā profesijā. AIC sagatavo izziņu par pretendenta izglītības un profesionālās kvalifikācijas atbilstību Latvijas Republikā noteiktajām prasībām un pretendenta iesniegumu ar tam pievienotajiem dokumentiem pārsūta Veselības inspekcijai izskatīšanai un lēmuma pieņemšanai par profesionālās kvalifikācijas atzīšanu. Dokumentus ES iegūtas profesionālās kvalifikācijas atzīšanai māsas profesijā var iesniegt arī elektroniski, izmantojot, Eiropas Profesionālās kartes platformu.

Izpildes termiņš darba dienās: 132 dienas
VAIRĀK DETAĻU

LATVIEŠU VALODAS APMĀCĪBAS

Lai kārtotu eksāmenu un turpinātu strādāt, ir nepieciešams diezgan labs latviešu valodas zināšanu līmenis.

Jūs varat sākt to apgūt pats, izmantojot bezmaksas portālu: https://maciunmacies.valoda.lv/ (vispārējā latviešu valoda) vai specializētas tiešsaistes latviešu valodas nodarbības un kursi medicīnas speciālistiem mūsu platformā.
KURSU SARAKSTS

NODARBINĀTĪBA BĒGĻIEM

Veselības ministrija ir sagatavojusi grozījumus normatīvajā regulējumā, lai Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri šobrīd atrodas Latvijā Krievijas veiktās karadarbības dēļ, varētu turpināt darbu veselības aprūpes jomā. Tie paredz pagarināt laiku līdz diviem gadi īslaicīgai profesionālai darbībai Ukrainas civilpersonām, kuras vēlas strādāt iegūtajā profesijā medicīnā un farmaceitiskajā aprūpē.

Gadījumā, ja tiek pieņemts lēmums palikt Latvijā un strādāt profesijā pēc pagaidu profesionālā dienesta atļaujas termiņa beigām, būs iespējams pretendēt uz ārvalstīs iegūtās profesionālās kvalifikācijas atzīšanu Latvijā.

Papildu jautājumu gadījumā konsultēties ar Veselības inspekciju:
+371 67501589 vi@vi.gov.lv
Nodarbinātības valsts aģentūras bezmaksas tālrunis: +371 80200206
VAIRĀK DETAĻU

KVALIFIĀCIJAS ATZĪŠANAS PIEPRASĪŠANA

1. solis / Pakalpojuma pieprasīšana
1.1. AIC jāiesniedz nepieciešamie dokumenti:
1) iesniegums (1.pielikums MK 2016.gada noteikumiem Nr.827);
2) personu apliecinoša dokumenta kopiju;
3) izglītību un profesionālo kvalifikāciju apliecinošus dokumentus (diplomi un to pielikumi (sekmju izraksti));
4) dokumenti no izcelsmes valsts par tiesībām strādāt profesijā konkrētajā valstī (sertifikāti, licences, reģistrācija, utml. ja ir);
5) izziņa par darba pieredzi ārvalstīs (ja ir);
6) izziņa no izcelsmes valsts par labu reputāciju un disciplinārpārkāpumu neesamību.
VAIRĀK DETAĻU

KVALIIKĀCIJAS ATZĪŠANAS SAŅEMŠANA

Veselības inspekcija, pēc lēmuma pieņemšanas par profesionālās kvalifikācijas atzīšanu Latvijas Republikā, informē iesniedzēju:

1) elektroniski, uz iesniegumā norādīto elektroniskā pasta adresi;
2) pa pastu uz iesniegumā norādīto adresi;
3) klātienē - Veselības inspekcijā, norādītājā darba laikā; 4) māsas (vispārējās aprūpes māsas) profesijā – paziņojums EPC platformā izveidotajā profilā.

NODARBINĀTĪBA

Veselības ministrija norāda, ka Latvijas veselības aprūpes sistēma ilgstoši saskaras ar nepietiekamu cilvēkresursu nodrošinājumu. Turklāt Latvijā raksturīgs arī nevienmērīgs mediķu reģionālais izvietojums. Īpaši smaga situācija ir māsām. Veselības aprūpes darbinieku trūkums kļūst arvien akūtāks, jo pieprasījums pēc veselības aprūpes pakalpojumiem palielinās, turpretī veselības aprūpes darbaspēks samazinās, daudzi darba ņēmēji sasniedz pensionēšanās vecumu.
DARBA PIEDĀVĀJUMI

UZTURĒŠANĀS ATĻAUJA

Uzturēšanās atļauja ir dokuments, kas ļauj ārzemniekam uzturēties Latvijas Republikā noteiktu laiku.

Uzturēšanās atļauja nepieciešama, ja ārzemnieks vēlas uzturēties Latvijas Republikā ilgāk par 90 dienām pusgada laikā, skaitot no pirmās ieceļošanas dienas.

Ārzemnieks ir tiesīgs ieceļot un uzturēties Latvijas Republikā, ja viņam ir nepieciešamie finanšu līdzekļi. Nepieciešamo finanšu līdzekļu apmēru nosaka Ministru kabinets.
VAIRĀK DETAĻU

ĀRSTNIECĪBAS UN ATBALSTA PERSONU REĢISTRS

Ārstniecības persona un ārstniecības atbalsta persona ir tiesīga strādāt profesijā, ja tā ir reģistrēta Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistrā.

ĀRSTNIECĪBAS PERSONAS reģistrācijai:

1) iesniegums/veidlapa „Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra uzskaites karte”;

2) medicīniskās izglītības dokumenta kopija, kas apliecina profesionālās kvalifikācijas veselības aprūpes jomā iegūšanu Latvijā akreditētā programmā (ja medicīnas izglītības dokuments iegūts ārvalstīs, tam jābūt atzītam Latvijā).

Papildus iesniedzami dokumenti:

1) ja medicīniskās izglītības diploms ir iegūts vairāk kā pirms pieciem gadiem, papildus jāiesniedz dokuments par sekmīgi nokārtotu profesionālās atbilstības pārbaudi;

2) ja medicīniskā izglītība ir iegūta mītnes valstī (ārvalstīs), papildus jāiesniedz arī valsts valodas prasmi apliecinošs dokuments;

3) ja pēc diploma iegūšanas Latvijā ir strādāts profesijā vai kādā no profesijas pamatspecialitātēm, apakšspecialitātēm vai papildspecialitātēm ārpus Latvijas kādā no Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm vai Šveices Konfederācijā ne mazāk kā trīs gadus pēdējo piecu gadu laikā, papildus jāpievieno:
* darba devēja izziņu vai citu dokumentu par veikto profesionālo darbību, kurā norādīta profesija, amats un laikposms, kurā profesionālā darbība veikta un
* izziņu, ko izsniegusi attiecīgās valsts kompetentā institūcija, apliecinot tiesības veikt profesionālo darbību valstī (piemēram, Certificate of Good Standing), kurā ārstniecības persona veikusi profesionālo darbību.
VAIRĀK DETAĻU

PAREDZĒTĀS IZMAKSAS

Maksa par profesionālās kvalifikācijas atzīšanu ir 240 EUR (MK 103 3.1.un 3.5.punkts)
• Maksājums jāveic AIC kontā;
• Maksājums jāveic Veselības inspekcijas kontā, gadījumos, kad iesniegums iesniegts, izmantojot, Eiropas Profesionālās kartes platformu.

Vairāk informācijai sazinieties ar galvenajām atbalsta iestādēm:
Latvijas Ārstu biedrība (LĀB)
migration@arstubiedriba.lv
+371 20276668

Akadēmiskās informācijas centrs (AIC)
prof@aic.lv +371 67225155
Projektu īstenotāji