Doplňujúca skúška pre lekárov, sestry, farmaceutov a zubárov nie je to jediné čo projekt Med-Integro rieši
Po vyše troch rokoch sa jedinečný koncept prípravy a integrácie zahraničných zdravotníkov Med-Integro sfinalizoval, otestoval a teraz je pripravený pomôcť zdravotníctvu v dobe najväčšieho nedostatku odborného personálu v zdravotnictve. V článku vysvetľujeme, aký vplyv môže mať celý tenko koncept na naše (ale aj európske) zdravotníctvo a aké možnosti to vytvára pre zahraničných zdravotníkov a domácich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
V prvom rade chceme povedať, že Med-Integro nie je len o „odborno – jazykovej“ príprave na zvládnutie predpísaných skúšok (na Slovensku je to „Doplňujúca skúška“, v Čechách „Aprobační skouška“ a v Lotyšsku jazyková skúška) ale predstavuje funkčný nástroj mobility, adaptácie a následnej integrácie zravotníckych špecialistov v Európskej únií. Našim cieľom je aktívne sprevádzať a podporovať zahraničných zdravotníkov od momentu ich rozhodnutia o zmene krajiny pôsobenia (vo väčšine prípadov z krajín mimo EÚ do krajín EÚ) až do momentu, keď začnú v novej krajine pracovať v zdravotníctve a začnú tam aj svoj nový „súkromný život“ so svojimi rodinami. A ani tam naša podpora nekončí, nakoľko ich ešte bude čakať zložitý proces uznania špecializácie resp. ďalšieho zvyšovania ich kvalifikácie. Z druhej strany chceme poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zabezpečiť čo najviac maximálne pripravených zahraničných zdravotníkov, ktorí môžu pomerne rýchlo a efektívne doplniť chýbajúci personál, ktorý je jedným z najväčších problémov nášho ale aj európskeho zdravotníctva.
Aj keď projekt prebieha „len“ v troch krajinách, našou ambíciou je jeho neustále rozširovanie aj do ďalších krajín EÚ (prípadne aj ďalej). Projekt chápeme ako živý organizmus, ktorý si bude vyžadovať neustále zdokonaľovanie, takže jeho rozšírenie nechápeme len kvanitatívne z pohľadu zapájania nových krajín ale tiež kvalitatívne formou neustáleho rozširovania a akutalizovania obsahu ako aj zavádzanie nových „služieb“.
Z nášho pohľadu a na základe skúseností vieme, že je niekoľko kľúčových podmienok, ktrorých splnenie umožní úspešnú integráciu zahraničných zdravotníkov (ale aj iných cudzincov) v nových krajinách. Ak teda chceme, aby tak potrební zahraniční zdravotníci boli dlhodobým prínosom celej spoločnosti, potrebujeme aby sa v novej krajine (na Slovensku) cítili VÍTANÍ, REŠPEKTOVANÍ , PODPOROVANÍ a VÁŽENÍ. Projekt Med-Integro je preto postavený na 4 základných pilieroch RELOKÁCIA, ZAMESTNANIE, KOMUNITA a E-LEARNING, ktoré majú ambíciu tieto ciele naplniť v maximálnej možnej miere. Všetky tieto piliere sú však ako spojené nádoby a je potrebné ich realizovať paralelne ak majú viesť ku konečnému cieľu.
Relokácia
Relokáciu vnímame ako pomoc s príchodom do novej krajiny a preto zahraničným zdravotníkom hneď na začiatku podávame pomocnú ruku v zložitom administratívnom procese spojenom s legálnym príchodom na Slovensko. Okrem poradenstva v procese získania víz a následne aj prechodného pobytu pomáhame aj s bežnými záležitosťami potrebnými k plnohodnotnému fungovaniu v novej krajine ako sú otvorenie účtu v banke, zmena mobilného operátora, výmena vodičského preukazu, prenájom bývania, umiestnenie detí v škole či škôlke a mnohé iné bežné veci, ktoré si domáci obyvatelia ani neuvedomujú. Pomoc a odstraňovanie prekážok v tejto oblasti ukazuje prichádzajúcim zahraničným zdravotníkom, že sú u nás vítaní.
Zamestnanie
Zamestnanie na primeranaj pozícií s adekvátnym ohodnotením a perspektívou kariérneho rastu bohužiaľ aj napriek obrovskému nedostatku zdravotníckeho personálu stále nie je samozrejmosťou. Preto prichádzame s ponukou pre zahraničných zdravotníkov ale aj našich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v oblasti zamestnávania. Vzhľadom k faktu, že sa jedná o regulované povolania, nie je táto problematika jednoduchá ani pre jednu stranu a práve tu využívame všetky naše skúsenosti a kontakty k spokojnosti všetkých strán. Jednou z podstatných činností v tejto oblasti je aj pomoc v procese uznávania vzdelania (nostrifikácie), kde sa okrem samotného administrovania celého procesu intenzívne snažíme o zmenu prístupu v uznávaní zdravotníckeho vzdelania získaného v zahraničí s cieľom využitia všetkých možností na uznanie čo najvyššieho možného stupňa vzdelania (toto sa týka hlavne zdravotných sestier). Máme ambíciu vytvoriť najväčšiu databázu (už sa na nej pracuje) zahraničných zdravotníkov hľadajúcich si prácu ako aj voľných pracovných miest v zdravotníctve. Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vyhľadávame vhodných kadidátov podľa zadania ako aj hromadne zasielame všetkým partnerom životopisy zdravotníkov hľadajucich si prácu. V procese uzatvárania pracovných zmlúv konzultujeme všetky detaily s oboma stranami tak, aby boli naplnené všetky legislatívne aj vecené podmienky. Na konci tohoto nášho snaženia je získanie zodovedajúceho zamestnania, ktoré potvrdí zahraničným zdravotníkom, že ich na Slovensku rešpektujeme ako skutočných odborníkov.
Komunita
Komunita v ktorej je človek súčasťou je pre každého veľmi dôležitá a táto dôležitosť sa ešte zvyšuje v životnej situácií, keď človek opúšťa svoju rodnú krajinu a pretŕha dlhoročné väzby. Toto ešte znásobuje skutočnosť, že väčšina zahraničných zdravotníkov momentálne skôr uteká pred vojnou (to platí paradoxne aj pre Rusov aj pre Ukrajincov aj keď dôvod je odlišný) a mnoho z nich sa už nemá kam alebo nemôže vrátiť. Našim cieľom bolo vytvoriť komunitu ľudí s podobnými skúsenosťami a problémami, ktoré môžu spolu zdieľať a vzájomne si tak pomáhať. Tento cieľ sme dokonale naplnili našim partnerstvom s Medzinárodnou asociáciou lekárov a zdravotníkov na Slovensku, ktorá od roku 2019 spája a obhajuje záujmi zahraničných zdravotníkov u nás a paradoxne tak nepmáha len im ale taktiež Slovensku. Pre túto komunitu chceme byť silným podporovateľom, zdrojom nových informácií a partnerom, na ktorého sa môžu kedykoľvek obrátiť a v ktorej sa budú vždy cítiť podporovaní. Na tomto mieste teda chceme všetkým zahraničným zdravotníkom ale aj domácim poskytovateľom zdravotnej strostlivosti ponúknuť členstvo v tejto organizácií a pomôcť tak nielen sebe ale aj slevenskému zdravotníctvu. Všetky informácie o činnosti ako aj prihlášku je možné nájsť na stránke malns.sk .
E-learning
E-Learning vo forme platformy aj aplikácie, ktoré vznikli za podpory Erasmus Plus sú priestorom, ktorý odborne a jazykovo pripraví zahraničných zdravotníkov na absolvovanie predpísanej „doplňujúcej skúšky“ ako podmienky plnohodnotného výkonu zdravotníckeho povolania a bezproblémovú prácu v slovenskom (resp.európskom) zdravotníctve. Aj keď sa o potrebe prípravy zdravotníkov zo zahraničia už dlho hovorí a po začiatku ruskej agresie na Ukrajinu vzniklo niekoľko „narýchlo“ pripravených kurzov, tieto fungovali vždy len dočasne počas finančnej podpory a ich úroveň bola často diskutabilná. V našom prípade sa jedná o systémové riešenie založené na niekoľkoročnej príprave a neustálom vylepšovaní obsahu jazykovo-odbornej prípravy zahraničných zdravotníkov, pre ktorú bol teraz vytvorený moderný ekosystém umožňujúci efektívnu výučbu v rôznych prostrediach a rôznou formou. Z pohľadu obsahu je táto príprava rozdelená do 4 fáz, ktoré sú nastavené tak, aby aj človek s nulovou znalosťou slovenčiny bol po absolvovaní všetkých fáz pripravený úspešne absolvovať predpísanú doplňujúcu skúšku. 1. a 2. fáza – všeobecná a medicínska slovenčina sú základom pre zvládnutie štúdia odborných textov v slovenskom jazyku. Nasledujúca 3.fáza je prípravou na odbornú,medicínsku časť doplńujúcej skúšky a je pripravená v štyroch variantách tak, ako sú rozdelené aj samotné skúšky teda príprava lekárov, príprava stomatológov, príprava farmaceutov a príprava sestier. 4. fáza – právne minimum pre zahraničných zdravotníkov má za cieľ pripraviť zdravotníkov na legislatívnu časť doplňujúcej skúšky ktorá tvorí 20% jej rozsahu. Keďže čas potrebný na zvládnutie prípravy je rôzny pre cudzincov zo „slovanských“ a „neslovanských“ krajín aj rozsah výučby je prispôsobený tomuto faktu a príprava cudzincov z „neslovanských“ krajín je dvojnásobná oproti štandardnej dĺžke kurzu, ktorá bola nastavená pre cudzincov zo „slovanských“ krajín vzhľadom k ich množstvu.
Nakoľko sa jedná o jednu z kľúčových a nových tém chceme predstaviť podrobnejšie celú prípravu a jej jednotlivé fázy.
1.Fáza – Všeobecná slovenčina:
Požadovaná úroveň znalosti slovenského jazyka - žiadna
12 základných kapitol (od slovenskej abecedy až po vytvorenie vlastného životopisu a absolvovaniu pracovného pohovoru)
Každá kapitola obsahuje slovník k danej téme , prezentávie, videá a záverečný test k téme
Možnosť online výučby s učiteľom v skupinách do 15 účastníkov
Celkový štandardný rozsah 48 hodín
2.Fáza – Medicínska slovenčina:
Požadovaná úroveň znalosti slovenského jazyka – A2
10 kapitol (od ľudského tela cez amnéziu, choroby a lieky až po vizitu)
Extra samostatná záverečná testová kapitola
Každá kapitola obsahuje slovník k danej téme , prezentávie, videá a záverečný test k téme
Možnosť online výučby s učiteľom v skupinách do 15 účstníkov
Celkový štandardný rozsah 80 hodín
3.Fáza – Slovenčina pre lekárov:
Požadovaná úroveň znalosti slovenského jazyka – B2
4 témy (vnútorné choroby, chirurgia, podiatria, gynekológia a pôrodníctvo) rozdelené na 20 kapitol (od ľudského tela cez amnéziu, choroby a lieky až po vizitu)
Extra samostatná záverečná testová kapitola
Každá kapitola obsahuje slovník k danej téme , prezentávie, videá, domáce zadania a záverečný test k téme
Online výučba s učiteľom v skupinách do 15 účstníkov alebo samoštúdium formou prístupu na platformu resp. aplikáciu
Celkový štandardný rozsah 40 hodín
3.Fáza – Slovenčina pre stomatológov:
Požadovaná úroveň znalosti slovenského jazyka – B2
10 tém (od anatómie zuba cez zubárske nástroje, ústnu hygienu, zdravotnú dokumentáciu, výplňové materiály až po anamnézu)
Každá kapitola obsahuje slovník k danej téme , prezentávie, videá, domáce zadania a záverečný test k téme
Online výučba s učiteľom v skupinách do 15 účstníkov alebo samoštúdium formou prístupu na platformu moodle resp. aplikáciu
Celkový štandardný rozsah 40 hodín
Program bol vyvinutý praktickými právnikmi s cieľom podať maximálny súhrn užitočných informácií bez zbytočností.
3.Fáza – Slovenčina pre farmaceutov:
Požadovaná úroveň znalosti slovenského jazyka – B2
19 tém (od farmakológie cez liekové formy, liekopisy, liekové interakcie, princípy antibiotickej liečby, správnu lekárenskú a výrobnú prax až po liečivé rastliny)
Extra samostatná záverečná testová kapitola
Každá kapitola obsahuje slovník k danej téme , prezentávie, videá, domáce zadania a záverečný test k téme
Online výučba s učiteľom v skupinách do 15 účstníkov alebo samoštúdium formou prístupu na platformu moodle resp. aplikáciu
Celkový štandardný rozsah 40 hodín
3.Fáza – Slovenčina pre zdravotné aj praktické sestry:
Požadovaná úroveň znalosti slovenského jazyka – B2
10 tém ošetrovateľsva v rôznych odboroch (chirurgia, pulmológia, kardiológia, chirurgia, pediatria, gynekológia či neurológia)
Každá kapitola obsahuje slovník k danej téme , prezentávie, videá, domáce zadania a záverečný test k téme
Online výučba s učiteľom v skupinách do 15 účstníkov alebo samoštúdium formou prístupu na platformu moodle resp. aplikáciu
Celkový štandardný rozsah 40 hodín
4.Fáza – Právne minimumu pre zdravotníckych pracovníkov
Požadovaná úroveň znalosti slovenského jazyka – B2
12 právnych predpisov potrebných pre výkon zdravotníckeho povolania
Každá kapitola obsahuje slovník k danej téme , prezentávie, videá, domáce zadania a záverečný test k téme
Online výučba s učiteľom v skupinách do 15 účstníkov alebo samoštúdium formou prístupu na platformu moodle resp. aplikáciu
Celkový štandardný rozsah 24 hodín
MOODLE
Kurz využíva platformu MOODLE. V tom istom programe sa testy vykonávajú na skúškach na univerzitách. V rámci skúšobného testovania sa odpovedá na otázky zo skúšok z minulých rokov. Je tiež vysvetlená štruktúra skúšky a system hodnotenia .
Platforma MOODLE ako aj špeciálne vyvinutá aplikácia pre mobilné telefóny umožňuje okamžitý prístup k študijnym materiálom kdekoľvek a kedykoľvek čo umožňuje efektívnejšiu prípravu hlavne pre zdravotníkov, ktorí vykonávajú dočasnú odbornú stáž a majú teda časové obmedzenia študovať. Na uvedené kurzy je možné sa prihlásiť na stránke nášho partnera: medics.icanschool.sk.
Toto všetko vytvára silný predpoklad úspešného zvládnutia doplňujúvej skúšky a umožní zahraničným zdravotníkom rozvíjať na Slovensku svoju ďalšiu profesionálnu kariéru a získať tak svoju spolčenskú vážnosť.
Na záver nám dovoľte konštatovanie . Všetko to, čo sme vytvorili pre zahraničných zdravotníkov považujeme za veľmi dobrý základ všeobecnej koncepcie integrácie cudzincov na Slovensku ako aj obdobných špecializovaných projektov zameraných na odborníkov z iných sektorov. Dnes nám už je všetkým jasné, že bez zahraničnej pracovnej sily nebude v krátkej dobe naša ekonomika, sociálny a dôchodkový systém fungovať a musíme preto celý tento problém riešiť koncepčne tak, aby bol dlhodobo udržateľný a prinášal výhody všetkým stranám.