Project NEWS SK

Druhé multiplikačné podujatie projektu Med-Integro v Prahe je za nami. Ake bolo?

Dńa 10teho októbta v Prahe sa uskutočnilo podujatie oragizované našim českým partnerom, jazykovou školou Threshold Training Associates, zamerané na predstavenie projektu Med-integro odbornej verejnosti v Čechách.

Aj keď celé stretnutie prebeholo v príjemnej komornej atmosfére Art&coffee s obmedzenou kapacitou, účastníci podujatia zastupovali široké spektrum odborníkov na danú tému.

Celý projekt tak bol odprezentovaný zástupcom IPVZ (Institut postgradálního vzdelávánií ve zdravotnictví), ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) ktorého predstaviteľka mala aj samostatnú prezentáciu (ktorú ešte spomeniem) ale tiež HR managermi zdravotníckych zariadení, zástupcami komory farmaceutov a tiež predstaviteľmi neziskového sektora (UNICEF, Charitas). Z pohľadu „jazykovedy“ bola vzácnou návštevou podujatia pani PhDr. Lída Holá, metodička a renomovaná autorka učebníc češtiny pre cudzincov, ktorá náš projekt veľmi pozitívne zhodnotila.

V rámci podujatia boli odprezentované viaceré témy, od výsledkov práce našich českých partnerov (metodológia a kurzy českého jazyka pre zahraničných zdravotníkov), cez moju prezentáciu vízie celého projektu a predstavenie slovenských účastníkov (iCan a MALnS) až po prezentáciu ÚZIS „Personální kapacity v resortu zdravotnictví“.

Veľmi potešujúcim faktom pre mňa bol úprimný záujem o tému, keď aj po skončení oficiálnej časti, v neformálnej diskusií pokračovali takmer všetci účastníci a živo sa zaujímali o možné využitie výsledkov projektu v praxi.

A aký bol výsledok podujatia pre mňa osobne? Samozrejme som neprišiel len hovoriť a prezentovať ale taktiež pozorne počúvať. A tu sa vraciam k prezetácií pani RNDr. Jitky Soukupové z ÚZIS o personálnej situácií v českom zdravotníctve a musím úprimne povedať, že tak spracované dáta na tému zdravotníckeho personálu som ešte nevidel (a to som toho už videl za posledné roky veľa). A teraz teda skúsim Long story – short . V Ćechách na rozdiel od nás MOMENTÁLNE nie je nedostatok lekárov (aj vďaka číslam o prílive tých slovenských) ale ich teritoriálne a špecializačné rozloženie je už kritické a keď do tejto rovnice vložíme demografické trendy tak výsledok mi pripomína vtip o chlapovi, čo vypadol z 50 poschodia mrakodrapu a keď letel popri šiestom poschodí tak si hovoril „ešte stále to nie je najhoršie“.

Poučenie pre nas na Slovensku by preto malo byť, že NO DATA , NO PROBLEM nie je riešenie.

Na záver už len veľké poďakovanie všetkým partnerom projektu za veľký kus práce, ktorý pre lepšie zdravotníctvo vo svojich krajinách urobili a verím, že v tom budú pokračovať.